آغاز سومین جشنواره فیلم عربی عمان با نمایش فیلم های ایرانیبه گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، رئیس جشنواره فیلم عربی، شعار این دوره از جشنواره را «سینما … هنر عشق و خلاقیت» برشمرد و گفت: این جشنواره 25 تا 30 مردادماه در شهر صلاله برگزار می شود.
فایز الکندی با اشاره به حضور ایران به عنوان مهمان ویژه در این جشنواره افزود: به منظور توسعه روابط و همکاری های مشترک فرهنگی ایران و عمان، پنج فیلم ایرانی به نمایش در می آید. از این رو، یک فیلم ایرانی همزمان با آیین افتتاحیه و چهار فیلم در خلال برگزاری مسابقات نمایش داده خواهد شد.
وی در ادامه به معرفی جمهوری اسلامی ایران در این جشنواره اشاره کرد و گفت: در حاشیه برگزاری این دوره از جشنواره، دستاوردهای فرهنگی ایران معرفی می شود.
الکندی، در ظفار از جمله فعالیت های جانبی این جشنواره را برگزاری کارگاه آموزشی دو روزه توسط جمال الغیلان، هنرمند و فیلمساز بحرینی نام برد.
وی گفت: اعضای هیأت داوران را أحمد عامر الحضری (رئیس)، و عماد بن محسن الشنفری (عضو)، أحمد معروف الیافعی (عضو)، عادل سعید بن عوض الیافعی (عضو) و أیوب بن بطی الحضرمی (عضو) تشکیل می دهند.
رئیس جشنواره فیلم عربی در ظفار با اشاره به گشایش فضا برای حضور فیلم های همسایگان غیرعرب در جشنواره آینده صلاله گفت: پیشنهاد حضور کشورهای حاشیه اقیانوس هند و دیگر کشورها در جشنواره نیز مطرح شده و تحقق این نوع از نگاه با حضور ایران در جشنواره سال جاری آغاز شده است.
براساس اعلام سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، رایزن فرهنگی ایران در مسقط نیز در خصوص گشایش فضای جدید تبادلات فرهنگی به ویژه سینمایی گفت: چندی قبل نخستین کمیته مشترک فرهنگی ایران و عمان در تهران تشکیل شد که می توان به حضور ایران در جشنواره صلاله اشاره کرد.
حجت الاسلام بهمن اکبری ادامه داد: درصدد هستیم تا فیلم های عرضه شده در سینماهای عمان محدود به بالیوود و هالیوود نباشد، بلکه سینمای اخلاقی ایران نیز حضور مؤثر داشته باشد.
وی با تأکید بر شعار جشنواره «سینما … هنر عشق و خلاقیت» گفت: شریعت اسلام، شریعت سهله و سمحه است؛ تسامح حکمت بنیان که مولد محبت و شفقت بر دیگران است پایه اندیشه اخلاقی و انسانی در اسلام است.
رایزن فرهنگی ایران افزود: مردم و حاکمیت عمان مدارا محور و تسامح مدارند، به گونه ای که می توان گفت الگویی برای دیگر کشورهای اسلامی و سینما در این زمینه است و می تواند فرهنگ محبت و مدارا را به جامعه انسانی آموزش دهد.
اکبری اظهار کرد: ایران برای نخستین بار در جشنواره صلاله شرکت می کند که هیأت بلندپایه فرهنگی سینمایی در این همایش حضور خواهند داشت؛ ایوبی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان سینمایی ایران به همراه هاشمی، رئیس کمیته مشترک فرهنگی ایران و عمان و تابش، رئیس مؤسسه سینمایی فارابی ضمن حضور در جشنواره با وزرای فرهنگ و رسانه ملاقات خواهند داشت.
فراهنگ**1355**1027

انتهای پیام /*http://www.irna.ir/fa/News/82188977/